środa, 19 września 2012

Trójpoziomowy system transakcyjny – ostatni poziom optymalizacji


Prace nad modelem matematycznym systemu transakcyjnego o trzech poziomach hierarchii doszły do punktu, kiedy można sformułować zagadnienie optymalizacji parametru na trzecim, najwyższym poziomie hierarchii. Przypomnę, że parametrem tym jest liczba elementów w sekwencjach wykorzystywanych do optymalizacji na poziomie drugim, czyli doboru progu odwrócenia pozycji względem kursu na początku interwału czasowego. Można powiedzieć, że wyższy poziom w hierarchii oznacza też wyższy poziom abstrakcji. A zatem pora uporać się z niełatwym zadaniem zapisania tego w formalnej i precyzyjnej postaci.Dysponujemy już aparatem pojęciowym i symbolicznym pozwalającym na opis – dla każdego interwału czasowego – zbioru wyników optymalizacji parametru p dla wszystkich wartości parametru m, przebiegających z góry określony zakres od 1 do M. Wyniki te są umieszczone w pionowym wektorze będącym efektem działania operatora U. Kolejne takie wektory pionowe utworzą macierz prostokątną. Staje się teraz jasne że wiersze tej macierzy to sekwencje pozycji (początkowych i końcowych) oraz odpowiadających im zysków, które będą stanowić zbiór wejściowy dla optymalizacji parametru m.

Powstaje tutaj jednak fundamentalne pytanie o wymiary tej macierzy. Liczba wierszy wynosi oczywiście M, jednak kluczową kwestią jest określenie liczby kolumn. Determinuje ona w istocie długość sekwencji dla optymalizacji m.

Długie i dogłębne przemyślenia doprowadziły mnie do decyzji o wprowadzeniu nowego parametru do modelu. Mając całą świadomość konsekwencji, jakie to może mieć dla zdolności uogólniania opracowywanej strategii. Trzeba pamiętać jednak, że zwykle eliminowanie jednego parametru na drodze optymalizacji pociąga za sobą konieczność wprowadzania innego, a czasami nawet kilku, w celu określenia funkcji kryterium tej optymalizacji i sterowania jej przebiegiem.

Po tym wprowadzeniu nietrudno już się domyślić, jaką interpretację będzie mieć proponowany przeze mnie parametr, który wstępnie oznaczyłem literą Q. Na zasadzie analogii do przejścia z pierwszego poziomu na drugi, w tym przypadku również będzie on oznaczał liczbę elementów w sekwencji rekordów, dla których będziemy przeglądać funkcję kryterium.

Wcześniej jeszcze proponuję przyjrzeć się następującemu symbolicznemu zapisowi operacji przejścia od sekwencji rekordów OHLC do wspomnianej wyżej macierzy o wymiarach M x Q


Natomiast sama procedura optymalizacji parametru m może zostać opisana następującą formułą, przy czym symbol G/R oznacza funkcję kryterium bazującą na uogólnionym podejściu maksymalizacji zysku i minimalizacji ryzyka, wprowadzonym tutaj.


Ciągłość pozycji w obrębie sekwencji dla ustalonych wartości m, czyli w każdym z wierszy jest zapewniona dzięki warunkom wprowadzonym w dwu poprzednich częściach opisu modelu. Pozostaje pytanie: czy na najwyższym poziomie hierarchii, czyli tym, gdzie funkcjonuje już docelowy, działający na rynku system, należy wprowadzić jeszcze jakieś dodatkowe warunki. Co jeszcze ewentualnie trzeba zapewnić aby system był jak najlepiej dostosowany do gry w realnych warunkach?

Kontynuacja wątku tutaj.

6 komentarzy:

 1. Mam dziwne wrażenie, że próba optymalizacji parametru m to zły pomysł. Optymalizacja wielkości próby na podstawie której się optymalizuje pozostałe parametry to chyba rzadkość :D. Ale zobaczymy jakie będą efekty...
  Po drugie wydaje mi się, że nie trzeba aż tak panikować jeśli chodzi o ilość parametrów w modelu - 3 parametry to praktycznie nic :), a zawsze można zwiększyć ilość danych w próbie, co zmniejszy niebezpieczeństwo przeuczenia!
  Po trzecie: czy jest możliwość, żeby utworzyć stronę z użytymi na blogu wzorami i objaśnieniami, którą będzie się na bieżąco aktualizować? - tzn. by można było szybko odszukać czym jest m, czym p itd. Szczególnie, że zaczyna się tego robić dużo a te wzory nie są zbyt czytelne - przynajmniej dla mnie :(
  Osobiście bym też część oznaczeń pozamieniał - np. ohlc można zastąpić jakąś jedną uniwersalną literą a w razie konieczności doprecyzować czy chodzi o o,h,l czy c :) - chociaż nic na siłę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie - skuteczność będzie można ocenić jak się pojawią pierwsze implementacje i wyniki na realnych danych. Parametry zawsze, zgodnie z zasadą brzytwy Ockhama, staram się oszczędzać jak tylko można, więc wprowadzam je zawsze po dogłębnej analizie wymagań.
   Pomysł oddzielnego zebrania wzorów i symboli jest dobry - wzorem dodatków do podręczników, typu "tablice i formuły" :) Wkrótce, miejmy nadzieję że w najbliższy weekend, planuję drobną modyfikację układu strony bloga, więc może to być dobrą okazją. A oznaczenia literowe nie muszą być wieczne, warto pomyśleć o uproszczeniu, szczególnie jeśli wzory zaczną być jeszcze bardziej złożone.

   Usuń
 2. A może jeszcze rozważyć taką opcję:
  1. parametr p optymalizować na jakiejś nie za dużej stałej liczbie słupków np. 30-50
  2. obliczoną "optymalną" wartość parametru p skorygować o parametry z poprzednich okresów (np. z tej samej ilości co wartość m) przemnożone przez jakąś malejącą liniowo wagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie podejście z malejącym w czasie historycznym wpływem jakichś wcześniej wyznaczonych parametrów jest "kopalnią" nowych idei na systemy transakcyjne. Na moją intuicję, wiąże się to częściowo z modelami liniowymi szeregów czasowych typu ARMA oraz ogólniej GARCH. Pierwsze znam dość dobrze, ale to te drugie szczególnie mnie interesują. Na razie mam słabe rozeznanie tematu - pewnie jak się zabiorę za ich zastosowanie, będzie to zostawiać "ślady" na blogu :)

   Usuń
 3. W realnych warunkach problemem może być dodatkowy warunek na zachowanie ciągłości pozycji. Mało prawdopodobne jest by wszystkie opcje miały przeciwną pozycję i nie byłoby z czego wybrać, ale w rzeczywistości odwrócenie może nie nastąpić a w teorii powinno. Tym samym trzeba będzie ręcznie korygować e_n,m i mieć świadomość, że najlepsze m według którego graliśmy zostało chwilowo wyeliminowane spośród rozpatrywanych opcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, to jest odwieczny problem ewentualnych rozbieżności tego, co dostajemy w wyniku symulacji z sytuacjami realnymi, które są zwykle bardziej złożone. Zaczynając choćby od banalnego problemu poślizgów cenowych, które w realu mogą wcale nie występować albo też i być bardzo duże. A w symulacjach trzeba przyjmować jakieś wartości "umowne".

   Usuń